2119/677
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5”. O-4,5 overskærm af grøn/hvid kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Omfattende brugsslitage. Størstedel af bemaling afrenset. Dybere ridser, mærker, buler og skævheder.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag