2417/866
Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Tre-personers sofa og et par lænestole med stel af palisander, betrukket med lyst møbelstof. Model V 11 og V 17. Udført hos Holger Christiansen. 1960'erne. L. 228. (3)
Litteratur: Design from Scandinavia, nr. 3, s. 90–91.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løse gjorder.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag