841/​137

Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)

Erhvervet af Odense Bys Museer i juni 2013.

“Portræt af Violinistinden Frk. Karen Bramsen”. Sign. Jul. Paulsen 1900. Olie på lærred. 81×61.

Udstillet: Charlottenborg 1900 nr. 347.

Litteratur: Grete Zahle, “Julius Paulsen”, 1992 afb. s. 47.

Proveniens: Dr. Alfred Bramsen (1900).

Karen Bramsen (1877–1970) var datter af forfatter, tandlæge og kunstsamler Alfred Bramsen (1851–1932). Hun var gift med kunsthistorikeren, museumsdirektør for Statens Museum for Kunst, Gustav Falck.

Karen Bramsen blev ligeledes portrætteret af Vilhelm Hammershøi 1898 i London.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK