1736/1517
Thangka med Tsongkapa, siddende centralt i ført munkeklæder og gul hat. Foran ham et alter og to disciple. Øverst et himmelsk palads med Maitreya siddende foran. 19. årh. Billedfelt 49×38 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 679, 2000, lot 1352.
Slitage, ridser, foldemærker, pletter, hul i tekstil, bagside ikke undersøgt da delvist dækket.
Varia, 7. september 2017
Vurdering
Hammerslag