Max Nathan (f. Århus 1880, d. Kildekrog ved Hornbæk 1952)
Haveparti med legende børn der plukker blomster. Sign. M. N. 32. Olie på lærred. 100×80.
Behov for rensning. Krakeleringer. To mindre huller i lærredet. Enkelte afskalninger. Én reparation/lap på bagsiden. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019