2414/291
H. C. Andersen “Eventyrbestik” af sølv, bestående af 8 delvist forgyldte skeer. Udført hos Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ca. 240 g. L. ca. 15. (8)
Bestående af: Store Claus og Lille Claus, Den lille pige med svovlstikkerne, Prinsessen på ærten, Svinedrengen, Klodshans, Kejserens nye klæder, Hyrdinden og skorstensfejeren, Den standhaftige tinsoldat.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To skeer graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag
28 bud