2016/794
Dansk snedkermester
Øreklapstol med stel af bejdset eg samt skammel. Betrukket med rødt og hvidt stof, ryg hæftet med knapper. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og smuds. Bløde gjorde. Stol monteret med senere brædder under sæde.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag