2016/​794

Dansk snedkermester

Øreklapstol med stel af bejdset eg samt skammel. Betrukket med rødt og hvidt stof, ryg hæftet med knapper. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser, mærker og smuds. Bløde gjorde. Stol monteret med senere brædder under sæde.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag