12008/16
Georg Jensen (d. 1935)
Et sæt på 18 årsskeer af forgyldt sterlingsølv. Hidrørende fra perioden 1974–1990 samt 1992. Hver ske med emaljedekoreret blomst på skaft i overensstemmelse på året. Udført hos Georg Jensen. Samlet vægt 860 g. Hver ske L. 15. (18)
Overfladeridser, alle emalje blomstrer er intakte.
Kunst, antikviteter & design, 20. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud