1406/​789

Peder Moos, skole (f. Nybøl 1906, d. Bredebro, Tønder 1991)

To amagerhylder af massiv teak med afrundede profiler, henholdsvis med to og tre hylder. H. 64. B. 74. D. 14 og H. 46. B. 67. D. 11. (2)

Litteratur: Dansk Kunsthaandværk no. 7–8, 1960. Lignende afbildet s. 186. Udført af ukendt elev på snedkerskole, hvor Moos underviste.

Hylden med tre hylder er restaureret nederst på højre og venstre skråpind. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Moderne kunst og design, 4. februar 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

280 DKK

280 DKK
(Autobud) 270 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK