2132/537
Kræsten Iversen (f. Holsted 1886, d. København 1955)
Peters Fiskedræt. Triptykon. Usign. Olie på lærred. Samlet mål 150×385. Uindrammet. (3)
Litteratur: Lignende motiv af Kræsten Iversen fra 1928 illustreret i 'Vor tids kunst' nr. 1. s. 43.
Krakeleringer og afskalninger.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag