2132/​537

Kræsten Iversen (f. Holsted 1886, d. København 1955)

Peters Fiskedræt. Triptykon. Usign. Olie på lærred. Samlet mål 150×385. Uindrammet. (3)

Litteratur: Lignende motiv af Kræsten Iversen fra 1928 illustreret i 'Vor tids kunst' nr. 1. s. 43.

Krakeleringer og afskalninger.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag