1632/630
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
“Colonial”. Armstol med stel mørkbejdset mahogni, sæderamme udspændt med flet, løse hynder betrukket med let patineret sort skind. Model PJ 149. Udført og mærket hos P. Jeppesen, St. Heddinge.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med enkelte ridser. Flet med enkelte mindre defekter. Øverste rygstykke med stødmærke.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag