2416/290
Fransk Napoleon III skab af sortmalet træ med paneler indlagt med rød skildpadde og messing i André-Charles Boulle (f. 1642- d. 1732), plade af belgisk granite, beslag af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 114. B. 91. D. 47.
Der er dele af messing der er løse eller faldet af. Derudover er der på lågen i front et hvidt, afskallet mærke Ridser og mærker. Brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
Vurdering
Hammerslag