2444/​227

Barokske af sølv, graveret med ornamentik. Utydeligt mestermærke. 18. årh. Vægt 33 g. L. 17 cm.

Et par marmeladeskeer af sølv, historistisk stil, laf graveret med religiøse motiver og tekst, snoet skaft, kroneformet tunge. A. Michelsen, København 1884. Vægt 120 g. L. 15 cm.

Ske af sølv, laf 18. årh og antalige Odense bymærke, skaft 18. årh.s slutning. Vægt 61 g. L. 18 cm.

Brødkurv af sølv med gennembrudt ornamentik. Lødighed 800. Ca. 1900. Vægt 490 g. H. 7 cm. L. 31 cm.

Lagkagekniv af sterlingsølv. Utydelige stempler. Ca. 1900. Vægt 180 g. L. 32 cm.

Russisk fiskespade af sølv. Ivan Klebnikov 1908–1917, lødighed 84. Senere håndtag af pletsølv. Vægt inkl. håndtag 118 g. L. 31 cm. (7)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage i varierende grad, inkl. mindre ridser, skævheder, mærker og buler; barokske med nedslebet tugne, kroneformet tungers top med lidt skævheder.

I Lyngby
Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

846622 2.100 DKK
900678 2.000 DKK