Dansk barok ske af sølv, bagside af laf graveret med ejerinitialerne HLS KND i bladkrans, fladt skaft, endestykke graveret med blomst. Mester Dionis Willadsen, Næstved ca. 1663–1693. Vægt 35 g. L. 17,5 cm.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bulet laf, let skævslidt.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020