Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Tre børn i en eng en sommerdag. Sign. P. Mønsted 1898. Olie på papir monteret på malepap. 23×29.
Mindre krakeleringer samt minimal afskalning og mindre retoucheringer.