2009/75
Tabatiere af sølv, ligeknækket, indvendigt forgyldt, låg og bund graveret med hhv. fugle og hare i landskab. Bagside kantstykke indriset med ejerinitialer LLFHDF. Uidentificerede stempler, antagelig Tyskland 19. årh. Vægt 95 g. L. 8 cm. H. 3,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bund med to større indtryk.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud