1249/8209
Kinesisk eksport fad af sølv, støbt og punslet dekoration, spejl med slagscene omgivet af felter med fugle, fisk, blomster og bambus, fane med drager, hævet på fire støbte ben. Lødighed 90. Wang Hing & Co., Kina 19. årh.s slutning/20. årh.s begyndelse. Vægt 1.327 gr. L. 40 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Orientalsk, 6. december 2012
Vurdering
Hammerslag
15 bud