1249/​8209

Kinesisk eksport fad af sølv, støbt og punslet dekoration, spejl med slagscene omgivet af felter med fugle, fisk, blomster og bambus, fane med drager, hævet på fire støbte ben. Lødighed 90. Wang Hing & Co., Kina 19. årh.s slutning/20. årh.s begyndelse. Vægt 1.327 gr. L. 40 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Orientalsk, 6. december 2012

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK

15 bud

(Autobud) 17.000 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK