2438/​599

Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)

“Studielampe”. Et par væglamper af patineret messing ilagt halvkugleformede skærme af opalglas. Model 10630. Udført hos Louis Poulsen. H. 14. Diam. 12. (2)

Litteratur: “L.P. Nyt”, nr. 35 juli 1944, gengivet og omtalt s. 291.

Litteratur: Lisbet Balslev Jørgensen, Jørgen Sestoft, Morten Lund: “Vilhelm Lauritzen - En moderne arkitekt”, gengivet og omtalt s. 242–243. Disse lampetter oprindeligt ophængt Radiohuset i København uden for radiostudier med hhv. grøn og rød elpære visende om aktuelle studie benyttedes til igangværende optagelse eller transmission.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle pletter fra hvid maling. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 17. september 2024

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

15 bud

7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
(Autobud) 4.200 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK