1635/40
Barok chatol af bemalet træ, svungen top med skuffe, front med fyldningslåger, skriveklap og fem skuffer. 18. årh. H. 230. B. 102. D. 56.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Over-og underdel ikke oprindeligt samhørende. Løse låse.
Ældre malerier og møbler, 29. august 2016
Vurdering
Hammerslag
15 bud