Foto endnu ikke klar
888/​1020

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sjældent, asymmetrisk spisebord med top af Wawonafinér skåret af masret californisk kæmpefyr. Opsat på otte skulpturelle V-formede ben af kirsebær. Formgivet 1949. Udført 1950'erne af snedkermester Erhard Rasmussen. H. 63. B. 97,5. L. 226.

Proveniens: Indleveret sammen med lot nr. 914 og 1022.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1949.

Denne model er en af de mest interessante og skulpturelle møbler som Børge Mogensen har tegnet. Den dramatiske Wawonafinér i kombination med den asymmetriske plade, samt bordets lave silhuet, gør det til et fornemt eksempel på idealerne bag efterkrigstidens formgivning. Børge Mogensen ville tegne et bord som både kunne bruges som arbejdsbord, spisebord og som et højt sidebord, samtidig med at den dramatiske Wawonafinér bragte naturens kræfter indendøre.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 3, s. 116–117. Litteratur: “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, Arkitektens forlag 1968. ill. s. 34–35.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 26. september 2019

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK