2425/549
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Et par cirkulære julestager af lertøj modelleret med lystylle til bloklys. Dekoreret med blåglaseret kvinde- og blomstermotiv på lysegrå base. Sign. Bjørn Wiinblad, ene dateret 63. Undersider med dedikation. H. 6. Diam. 23,5. Lystyllens indv. diam. 5,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag