2437/​522

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“BO 55”. Fritstående to-pers. sofa opsat på runde, tilspidsende ben af eg. Dybthæftede sider og svungen ryg betrukket gul uld. Formgivet 1946. Udført hos Bovirke. H. 80. L. 133. D. 76.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter og smuds. Defekt/hul ved armlæn.

I Lyngby
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?