12049/​18

P. C. Damborg (f. København 1801, d. sst. 1865)

En dyb senempire ramme af forgyldt træ, udskåret med palmetter. Med etiket. 19. årh. første del. Lysmål 52×44. Rammemål 62,5×54,5.

Orig. forgyldning på bolus med patina. Kant med mindre afslag. Nederste højre hjørne med afslag

Kunst, antikviteter & design, 3. december 2020

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag

500 DKK

500 DKK