12049/18
P. C. Damborg (f. København 1801, d. sst. 1865)
En dyb senempire ramme af forgyldt træ, udskåret med palmetter. Med etiket. 19. årh. første del. Lysmål 52×44. Rammemål 62,5×54,5.
Orig. forgyldning på bolus med patina. Kant med mindre afslag. Nederste højre hjørne med afslag
Kunst, antikviteter & design, 3. december 2020
Vurdering
Hammerslag