Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
På færgen fra Helsingør. I bagggrunden Kronborg. Sign Paul Fischer 1915. Olie på lærre. 58×75.
Proveniens: Bruun Rasmussen 427, 1981 nr. 68, afb. s. 25.
Tilføjelse til katalogbeskrivelse: Den siddende dame er fru kunstforlægger Agnes Vincent omgivet af sin familie. Hun var gift med kunstforlægger Alex Vincent (1861–1916), der i 1890 grundlagde et forlag, som blev et af de største i begyndelsen af det 20. årh. Det lå i Kronprinsessegade 10. Han havde et nært samarbejde med Paul Fischer om at udgive Fischers malerier som postkort.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020