Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3/2 Dobbelt Pultlampe”. Bordlampe med to drejelige arme og stel af patineret bruneret messing med fatningshuse af brun bakelit, to gennemgående afbryderknapper. Skærme af flerlags opalglas. Skærmholdere stemplet P.H.-2, patented. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 72. B. 108.
Litteratur: “Tænd!”, variant gengivet og omtalt s. 177.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginal stand af messing. Nyere skærme af flerlags opalglas. Begge fatninger med afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
20 bud