2047/952
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Reol af teak med stel af eg. Udført og mærket hos C.M. Madsen for FDB. H. 113. B. 122. D. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To udskåret huller i bagkabinet. en hylde mangler. Senere stel.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag