899/​1481

Märta Måås-Fjetterström (f. Kimstad 1873, d. Helsingborg 1941)

“Blå Heden, Special”. Unika håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Mønster i røde, gule og grå nuancer. Sign. AB MMF. Udført 1986 hos Märta Måås-Fjetterström AB, Sverige. L. 158. B. 162.

Proveniens: Udført på specialbestilling hos AB MMF. Certifikat herfra medfølger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 10. december 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag