1303/​723

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sæt på otte stole af eg bestående af seks sidestole samt et par armstole. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Model 3237 og 3238. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (8)

Brugsslitage, ridser, mærker samt skjolder. Skind med omfattende patina, noget “tør” overflade.

Moderne kunst og design, 15. januar 2013

Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK

13.000 DKK
12.500 DKK