Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Gotisk Kirkeinteriør. Sign. monogram og utydelig datering. Olie på træ. 33×24.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 435, 1982 nr. 244. Bruun Rasmussen auktion 552, 1991 nr. 115.
Enkelte minimale retoucheringer ved nederste kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
17 bud