Jens Juel, tilskrevet (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)
Portræt af Guillaume “Billy” de Coninck (1786–1800), søn af storkøbmand og etatsråd Frédéric de Coninck (1740–1811) til Dronninggaard. Usigneret. Olie på lærred. 35×27.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 67, 1929 nr. 88, som Jens Juel. På samme auktion et portræt af en relation til den portrætterede, Sofie de Coninck, med næsten samme mål (34×26). Ligeledes er et portræt af Marie Henriette de Coninck, også med de samme mål, nævnt i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier nr. 326.
Den portrætteredes fader, Frédéric de Coninck (1740–1811), var en nederlandsk handelsmand og storkøbmand virksom i Danmark. Han blev gift med Marie de Coninck, f. de Joncourt (1747–1821), den portrætteredes moder. Frédéric de Coninck blev en meget velhavende mand og opførte blandt andet Næsseslottet som privatejendom på ruinerne af den tidligere lystgård Dronninggård, som han havde erhvervet i 1781.
Frédéric og Marie de Coninck, samt nogle af deres ni børn, svigerbørn og børnebørn, er blevet portrætteret af Jens Juel. Det er derfor sandsynligt, at dette portræt også skulle være malet af ham. Grunden til at den portrætterede er malt i profil, som var usædvanligt for Juel, kunne måske forklares ved at det var malet posthumt og at Juel måske kun havde et silhuet klip og familiens beskrivelser at male ud fra. Billy de Coninck døde nemlig meget ung (14 år gammel), hvilket måske kan forklare hvorfor han ikke nåede at blive portrætteret mens han endnu levede.
Enkelte mindre retoucheringer. Afskalninger, primært ved ansigt og hals. Krakeleringer. Behov for rensning. Lærredet er dubleret.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
37 bud