Johan Rohde, m.fl. (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
To flaske/karaffelholdere af sterlingsølv. Sider med gennembrudt dekor i form af blade, drueklaser og fugle. Indvendige bunde af udskåret mahogni. Georg Jensen 1908–1914. Dessin 141. Bakkers samlede vægt inkl. mahognibunde 385 g. H. 4. Diam. 12,4. To senere karafler af klart glas medfølger. Karaflers nedre del med facetslebet dekor. Ej stemplede. H. 28,3. (2)
Proveniens: Kunstmaler Tyge Zøylner Bendix (f. 1894, d. 1962), som var nuværende ejers morfar og Johan Rohdes nevø.
Karaflernes propper med afslag på nederste kant. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. november 2023