2119/380
Aksel Jørgensen (f. København 1883, d. sst. 1957)
“Sivdamen”. Sign. Aksel Jørgensen 1908. Olie på lærred. 73×37.
Proveniens: Udstillet i perioden 26. marts - 8. maj 1994 i Munkeruphus, Dronningmølle.
Krakeleringer. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
Vurdering
Hammerslag