1946/877
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
Cirkulært sofabord med ben af birk og top af eg. Udført hos Karl Mathsson med mærke herfra. H. 59. Diam. 105.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Top med mindre skjolder og krakeleringer.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
31 bud