2048/​179

Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)

Interiør med en bondekone, der læser avisen højt for sin syge mand. Sign. C. Budtz-Møller. Olie på lærred. 62×79,5.

Enkelte retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

1.550 kr.

1.550 kr.
1.500 kr.