2048/179
Carl Budtz-Møller (f. Rødby 1882, d. 1953)
Interiør med en bondekone, der læser avisen højt for sin syge mand. Sign. C. Budtz-Møller. Olie på lærred. 62×79,5.
Enkelte retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag