830/​137

Johan Jacob de Lose (f. ca. 1755, d. Frankfurt 1813)

Portræt af Carl Diderich Tutein i gule bukser, gulstribet vest og grå jakke stående med en bog, hvor hans navn er skrevet. Sign. J. Jacob de Lose Ao 1793. Olie på lærred. 87×70.

Carl Diderich Tutein var grosserer i København. Han var gift med sin kusine Elisa Frederica Tutein (1796–1872).

Malerier, 6. juni 2012

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK