2003/869
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen
“Portex”. Armstol med stel af bøg, betrukket i sæde og ryg med grønt Floyd møbelstof. Udført hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Restaureret / limet. Nybetrukket.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag