917/​45

Walasse Ting (f. Shanghai 1929, d. New York 2010)

“Chicago Yellow Gun”. Sign. på bagsiden Ting 63 med titel. Olie på lærred. 60×73.

Udstillet: “Ting”, Galerie Birch, København, 1963, kat. nr. 7, gengivet i kataloget. Udstillet: “Fremmed Kunst i Dansk Eje”, Louisiana, Humlebæk, 29. februar-12. april 1964, kat. nr. 290. Proveniens: Bruun Rasmussen, auktion 281, København, 1972, kat. nr. 267. Proveniens: Dansk privatsamling.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2023

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag