866/​972

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

“Hans Christian Andersen”. Nummereret TP 17/36; sign. på bagsiden af eksekutor for The Andy Warhol Estate Fred Hughes, udgiveren Art Expo Danmark og trykkeren Rupert Jasen Smith i et stemplet certifikat. Screenprint on Lenox Museum Board. 96,5×96,5.

Litteratur: Feldman & Schellmann nr. IIB.394–397, IIB398–401.

Bogen “Andy Warhol - H.C. Andersen” (Jens Erik Sørensen, ARoS Aarhus Kunstmuseum 2005) medfølger.

Malerier, grafik & fotografier, 28. september 2016

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

62.000 DKK