Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
“Foran Akademiet, Sorø, Skitse”, 1915. Sign. monogram. Olie på lærred. 53×69.
Udstillet: Harald Giersing Mindeudstilling, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 185. Proveniens: Tidligere i overretssagfører F. Dragsteds samling.
God original stand. Nogle få mindre krakeleringer. Maleriet er for nylig renset af malerikonservator.
Moderne kunst og design, 31. maj 2022