2041/761
OSA Keramik
Tre “flade” vaser samt en cirkulær lågkrukke af lertøj. Delvist glaseret i hvidt, grønt, brunt og blåt. Lågkrukkens inderside med lys grå glasur. Udført og sign. hos OSA Keramik, stemplet Danmark. Lågkrukke samt hvid- og blåglaseret vase indridset 17 og 32. H. 8,5–16. (4)
Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag