891/​190

George III mekanisk lygteur med spilleværk i sortmalet kasse med drejelig underdel, lister, greb og vaser af forgyldt messing, rund skive af hvid emalje med romer- og arabertal, sceneri dekoreret i farver med bevægelige peroner og hunde samt imiteret vandfald i form af roterende glasstave, værk med ni klokker samt to store slagklokke, bagsiden rigt ciseleret blomsterkurv og ornamentik. England, 18. årh.s slutning. H. 67. B. 34. D. 22.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

58.000 DKK