2022/​525

Jan Krízek (f. Dobromerice 1919, d. Tulle, Frankrig 1985)

Uden titel. To tegninger. Begge sign. monogram 58. Akvareller på papir. Hhv. 9×8 og 9×9. (2)

Proveniens: Privatsamling, Frankrig. Erhvervet direkte fra kunstneren.

Papiret let gulnet med enkelte håndteringsmærker langs kanterne. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag