2050/698
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Vase af stentøj modelleret i let oval form med cirkulær munding og, indridsede riller i relief. Dekoreret med turkis blågrøn glasur. Sign. monogram, E.St.N., 460, I. Udført og mærket af Saxbo, Denmark. H. 21.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud