Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Et par armstole af kirsebær, løse hynder i sæde med dybthæftet rødligt skind. Model 4283. Udført hos Fritz Hansen, solgt gennem Johannes Hansen. (2)
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 6, juni 1944, s. 90.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og stødmærker.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
21 bud