Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel. Sign. Asger J. 42. Olie på lærred. 70×55.
Proveniens: Erhvervet ca. 1950 af nuværende ejers far på galleri i København. Har været i familiens eje lige siden. Har ikke tidligere været udstillet.
Maleriet er i 2022 blevet forevist Museum Jorn i Silkeborg og er nu registreret i museets arkiv under nr. 32a.
CoBrA, 6. december 2022