Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
“Hjem fra begravelse”, Færøerne. Sign. S.J.Mikines. Akvarel på papir. 34×24.
En stor version af motivet “Aftur av gravarferð” (1935) findes på Listasavn Føroya, Færøernes Kunstmuseum.
Litteratur: Barður Jákupsson: “Mikines”, Tórshavn 1990, den store version geng. s. 85. Litteratur: Aðalsteinn Ingólfsson:“Mikines”, Reykjavík 2006, andet studie geng. s. 91. Litteratur: “Fortegnelse over skulptur, maleri og grafik tilhørende Erling Koefoed”, København, 1961, gengivet side 71. Udstillet: Kunstforeningen, København, og Esbjerg Kunstpavillon, 1966, kat. nr. 59. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1967, kat. nr. 58. Proveniens: Landsretssagfører Erling Koefoed, København.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet. En lille afrivning i kanten øverst til venstre. Små tegnestiftshuller i hjørnerne.
Moderne kunst og design, 30. maj 2023
30 bud