Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af Rio-palisander. Sider og ryg betrukket med sort kunstskind, løse hynder betrukket med sort skind. Udgået fra Illums Bolighus med plakette herfra.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og overfladiske krakeleringer.
Effekter der er lavet af Rio-palisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 31. marts 2015