Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Et høstlandskab med en sort jagthund. Sign. på udstillingsetiket på blændrammen Johannes Larsen. Olie på lærred. 34×45.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1832, 2018 nr. 72.
Minimale krakeleringer langs blændrammens indre kant samt minimal afskalning nederste højre hjørne. Lærred bør strammes let op. Behov for let overfladerens.
853005 |