2450/220
Fem tedåser af porcelæn, tre i ostindisk stil, dekorerede farver og mangan med blomster, bestående af tre franske. Samson. En engelsk, dekoreret i purpur med blomster. 18.-19. årh. H. 12–13,5 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage, mindre afslag. En med hårrevne i bunden, tre repareret ved hals samt et låg. To uoriginale låg.
Vurdering