2045/2061
Glashütte Original
Herrearmbåndsur af forgyldt stål. Model Spezimatic. Automatisk værk. Lys urskive med forgyldte visere. Senere rem af præget læder med forgyldt spænde. Urets B. 36 mm. 1960–70'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 4. november 2020
Vurdering
Hammerslag